A szakértők szerint a kollekció a negyedik századból származik, és alighanem a római kori leletek közül a legnagyobb régészeti szenzációnak számít Angliában. A „felfedezés” helyszíne Gloucestershire megye Thornbury nevű települése volt.
A kerámiaedényben lévő pénzekre a medence kiásása közben találtak rá. A törvényszéki szakértőnek, illetve a bristoli bíróságnak most el kell döntenie, hogy Ken Allen, aki rábukkant az edényre, megtarthatja-e a kincset. Egyes jogi vélemények szerint ugyanis hiába volt a felfedezés Allen telkén, elképzelhető, hogy az állam tulajdonát képezi a rendkívül értékes kincs.
A Bristoli Múzeum szakértője, Gail Boyle szerint az elmúlt harminc évben ez a legjelentősebb lelet, amely Angliának e vidékéről származik. Kurt Adams, a Gloucestershire és Avon megyei régészeti leletekért, a megtalálásukkal kapcsolatos ügyekért felelős hivatalnok úgy nyilatkozott, hogy az érméket nagy valószínűséggel Nagy Constantinus római császár uralkodásának idejére lehet datálni.
Az érméket a ma Németország területén lévő Trierben és a török Konstantinápolyban (a mai Isztambulban) verhették. Az ókori pénzeket most a Bristol City Museum & Art Gallery speciális laboratóriumában próbálják megtisztítani. A további vizsgálatokat azonban a londoni British Museumban fogják elvégezni.