Oldalak

2015. október 17., szombat

Római ellenjegyek, Augustus.



Az itt olvasható Augustus ellenjegyekkel foglalkozó írás, része az első századi római uralkodókról készült tanulmánynak. A tanulmányban az első századi császárok valamennyi eddig ismert ellenjegyéről olvashat, sőt a provinciákban használt számos jeggyel is megismerkedhet az érdeklődő. A tanulmány megrendelhető emailben  atkitama@gmail.com

Augustus és uralkodása idejében használt ellenjegyek.


Caesar halálát követően rendkívül okosan használta ki a fiatal Octavianus, Caesar hagyatékát.  Caesar végrendeletében földeket és pénzt hagyományozott a polgárokra, fejenként 300 sestertiust.  A végrendelet feletti gondoskodás nagyban növelte Octavianus népszerűségét.  Később a triumvírek harcát követően, mikor visszatér Itáliába kr.e. 29-ben hatalmas összeget 4000 sestertiust adományoz veteránjainak.  Amikor kr.e. 27-ben megkapja az Augustus jelzőt ( fenséges ) címe és neve így alakul: Imperator Caesar Augustus.  Ezzel kezdetét veszi egy új korszak.
 Mivel ez az  írás az ellenjegyekkel és a közvetlen hozzájuk  kapcsolható eseményekkel kíván foglalkozni, ezért más történeti leírásokat mellőzném.
Augustus kizárólagosan a saját jogkörébe vonta az arany és ezüst pénzek verését, a bronz érméket illetően a szenátusra bízta a dolgot.
A katonaságot nagy becsben tartotta, hiszen a hatalom legfontosabb alappillére volt ez a birodalomban.  Igazán sok háborút hatalomra jutása után nem viselt, és javarészt tehetséges hadvezéreire bízta inkább a dolgokat. Talán ezért, hogy mégis népszerű maradjon a légiók körében, többször adományozott pénzjutalmat.  Bár az érmék a portréjával  voltak ellátva, mégis ellenjegyekkel láttak el egyes  darabokat, talán éppen azért, hogy a rendszeresen kapott zsoldot és a donatívumot  megkülönböztessék.
IMP   AVC  IMP AVG
 A leggyakoribb jegyek IMP,AVC,melyek Augustushoz köthetők. Az IMP kör veretek azzal hozhatóak összefüggése, hogy  Augustust  21 alkalommal  kiáltották ki a katonák imperátornak. AZ,  AVC ellenjegyekkel ellátott érméket,  feltehetően ajándékként kapták a  Germániai hadjáratokban  szolgálatot teljesítő katonák, kb. I.e. 15- től  Drusus és Tiberius (fogadott fiai) idejében. Az IMP,  AVG,  VAR , CVAL beütések  előkerülési helye többnyire Lugdunum( Lyon), Nemausus  (Nimes), a Rajnai és a Dunai régió.
A VAR  és CVAL  ellenjegyek két nagyhatalmú személyhez köthetőek, igaz a CVAL  jelentése nem egészen tisztázott.  Viszont mindketten Augustust szolgálták.
VAR (Publius Quinctilius Varus ,Germánia helytartója), és C. VAL (C. Numonius Vala, Varus legátusa).Vala mint legátus, a Galliában állomásozó, római katonai  alakulatok  legmagasabb tisztségét betöltő  személye.  Ezen ellenjegyek i.sz 7  és 9 közötti időszakra  datálhatóak.  Arra viszont nincs bizonyíték, hogy valóban az ő beütésük lenne az érméken. A  nevükből kifolyólag  származhat ez a vélemény de például a  CVAL  ellenjegy, az Ibériai (Hispánia) részen már ismert volt. Lehetséges jelentése  Caesar Valeat.  Publius Quinctilius Varusról egy külön fejezetben lesz szó.



ARAT  /  A Rationibus  
Jelentése valójában egy hivatalt, hivatali személyt takar, aki a   császári kincstár ügyeit intézi.
A császárság korai időszakában nagy jelentőséggel bírt. Oktavianus (Augustus)kr.e.27-ben átadta a hatalmat a szenátusnak, de java részét azonnal vissza is kapta. Megtartotta  Egyiptomot, Ciprust,  és a katonailag legfontosabb három tartományt, Hispániát, Galliát, és Syriát a megállapodás szerint tíz évre. A szenátus ekkor ruházta fel az Augustus (szent, fenséges) melléknévvel.
Az ellenjegy : A (Augustus) RAT (ioibus). Tehát Augustus kincstári ügyeit intéző hivatal.

PP :  Kr.e. 2-ben felruházzák a haza atyja címmel ( Pater  Patriae)

AVL :  Hispánia provinciából. Hivatalos jelentését nem ismerem,  viszont elképzelhetőnek tartom, hogy  valamelyik legátus használhatta Augustus nevében.  Így véleményem szerint jelentése:  Augustus Legatus.

D „ág” D / vagy   DD : Egy testületet takar szenátori vagy lovagi rendűek  csoportját, mely kisebb városokat  igazgatott.

CPA :  Colonia Patricia. Hispániában azon belül Andaluzia területén lévő város, melyben Augustus idejében pénzverde működött. Később, Tiberius megszüntette a pénzverdét.




Augustus provinciális  veretein  szereplő ellenjegyek.
Természetesen nem csak ez a két ellenjegy került elő, hanem lényegesen több. Ezek egy része a légiós fejezetben, mások pedig a bizonytalan illetve ismeretlenek között lesznek feltüntetve.
ellenjegy: férfi fej
          
  
Az első érme Pamphylia míg a második Pisidiából  származik. Területileg szinte azonos helyről származik tehát  a két érme, azonban két külön népcsoporttól. Hogy érdekesebb legyen a harmadik Judeából  és mid három azonos időszakból.  Sajnos az ellenjegyek keletkezésének pontos évszáma nem ismert, így nehéz bármilyen eseményhez fűzni.  Az viszont tény, hogy a keleti provinciák ezen részén már használták a köztársaság kor legvégén, és az első században többször más császárok idején is.
ellenjegy: sas fej
Lepida-Celsa településről, a mai Spanyolország északi részén található.  A sas fej és a sas motívum nagyon kedvelt és elterjedt volt a katonaság köreiben, mint erről a katonai jelvények is árulkodnak. Ennélfogva nem meglepő, hogy számos helyről kerültek elő sas vagy sas fejes ellenjegyek. Ezek az érmék  mind bronzból készültek, és  javarész ilyen pénzek forogtak a katonák kezei között, így vélhetően az ajándék ként kapott pénzre is rákerülhetett ez a közkedvelt motívum.  Mint mondja a közmondás, ahány ház annyi szokás. Hasonló képen van ez az ellenjegyen szereplő sasokkal is. A birodalom más területein más formában jelennek meg, íme egy  példa. Az első Asia provincia Phygia , a második Hispániából.  A phygiai érmén egy teljes madár kép, a hispániain  csak egy fej látható.
                 

ellenjegy: kettős fáklya
A görög-római mitológiában szereplő Dioszkuroszok (Léda Zeusztól született ikerfiai), a halandó Kasztor/Castor és a halhatatlan Polüdeukész/Pollux kezében a lefelé fordított fáklya a halál, a fölfelé fordított pedig az élet, az öröklét kifejezője (Ikrek csillagkép). Ebben az értelemben szerepel a testvérpár kezében a Castort és Polluxot ábrázoló hellenisztikus kori római szobron is (Kr. e. I. sz. Madrid, Prado).
Az érme Thesszália területéről származik. Nem ritka, hogy a Görög mitológiai alakok, tárgyak vagy ezek leegyszerűsített alakjai, formái ellenjegyként jelennek meg az érméken.
A Görög kultúra hatalmas hatással volt a rómaiakra és mint hódítók nem kívánták eltörölni a meghódított területeken élők  értékeit, sőt inkább igyekeztek azt pártfogolni népszerűségük érdekében.  Ékes példája Néró, aki epedezett a Görög művészetért. Számos hasonló ellenjegy létezik más meghódított népek területéről, melyek később leírásra kerülnek.
Viszont az ellenjegyek egy külön csoportját szeretném megemlíteni. A  birodalom növekedésével a fontos stratégiai városok, akár katonai, akár kereskedelmi szempontból vesszük, viszonylag gyorsan fejlődtek.  A kiszolgált letelepített katonák és a romanizálódás, a kereskedelem, vonzotta a környéken élőket is.  Fokozatosan fejlődtek a provinciai városok, előbb coloniai, majd municipiumi rangot érhettek el, aminek nyomát őrzik az ellenjegyek is.  Egy egy város azzal ünnepelte elért rangját, hogy a város nevével, vagy annak rövidítésével vert ellenjegyet,  vélhetően az adományozó császár érméjére.
Augustus érméjén  fennmaradt  Macedon városi ellenjegy  Stobensium, STM - Stobensium Municipium, amely magas városi rangot jelzett.
ellenjegy: STM


A legnehezebben azonosítható ellenjegyek csoportjába sorolandók a monogramok. Nem tudni, hogy egy nép kultúrájához, szokásaihoz köthető  eseményt, vagy esetleg személyt takar. Szintén Augustus érméjén fennmaradt monogram, ami Sabrataból került elő. Sabrata egykori kikötőváros a mai Líbia területén. Ennélfogva az sem zárható ki, hogy a kereskedelem kapcsán került oda, és valójában egészen máshol kellene keresni az ellenjegy magyarázatát.
ellenjegy: ismeretlen
 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése