Oldalak

2010. szeptember 14., kedd

Globális kereskedelemről tanúskodik egy fantasztikus kincslelet

Középkori globális kereskedelemről tanúskodnak az ezerkétszáz éves arab ezüstpénzek, amelyeket Németország északi részén fedeztek fel régészek.

Az első pénzérmére Peter Dachner amatőr régész, a Greifswaldi Egyetem önkéntes segítőinek egyike bukkant fémdetektorok segítségével Anklam közelében. A továbbiakban az egyetem szakemberei által végzett feltárások során egy hússzor huszonöt méteres földterületen összesen 82 ezüstpénz és érmetöredék került elő: a legkorábbi 610-ből származik, a legkésőbbi pedig 820-ból. A régészek feltártak egy ezüst karpántot, valamint három ezüstrudat is.
.....................................................................................................................................................................
Kommentem:
A hír érdekes, de ha találnának más  helyen e korabeli érméket akkor lenne  szenzáció.  Az első Viking támadás aminek írot formálya   is fennmaradt az
Lindisfarne-i kolostor ellen történt 793 június 8.-án.  A hírt ami érdekesséteheti az az, hogy az első érmek 610-ből származnak.
 Nos ennek a magyarázatára kíváncsi lennék. A helyzet az, hogy ilyen érméket, eddig nagyobb darabszámban egy
talepülésen találtak , észak Németorgágban Anklam közelében. Felmerül bennem a kérdés elképzelhető e az, hogy egy jóval későbbi fosztogatásból származó érmékre bukkant a lelet megtalálója. Nem elképzelhetetlen, hogy egy későbbi portyáról hazafelé igyekvő viking csapat pihent meg azon a helyen. Anklam a Balti tenger partján lévő település, így lehetett "alkalmi kikötő". 
A cikkben konkrétan az szerepel, hogy a Balti tenger partvidékéről kerültek csak elő hasonló Arab érmék, elszortan és nem számot tevő mennyiségben.  A Vikingek már a 8. századtól fennhatóságuk alá vonták a tengerparti területeket.
A következő kép nagyon jól illusztrálja a terjeszkedésüket bár nem teljes.
 barna: 8.század
piros :  9.
narancs: 10.
sárga: 11.
zöld: 12.