Oldalak

2010. szeptember 14., kedd

Globális kereskedelemről tanúskodik egy fantasztikus kincslelet

Középkori globális kereskedelemről tanúskodnak az ezerkétszáz éves arab ezüstpénzek, amelyeket Németország északi részén fedeztek fel régészek.

Az első pénzérmére Peter Dachner amatőr régész, a Greifswaldi Egyetem önkéntes segítőinek egyike bukkant fémdetektorok segítségével Anklam közelében. A továbbiakban az egyetem szakemberei által végzett feltárások során egy hússzor huszonöt méteres földterületen összesen 82 ezüstpénz és érmetöredék került elő: a legkorábbi 610-ből származik, a legkésőbbi pedig 820-ból. A régészek feltártak egy ezüst karpántot, valamint három ezüstrudat is.
.....................................................................................................................................................................
Kommentem:
A hír érdekes, de ha találnának más  helyen e korabeli érméket akkor lenne  szenzáció.  Az első Viking támadás aminek írot formálya   is fennmaradt az
Lindisfarne-i kolostor ellen történt 793 június 8.-án.  A hírt ami érdekesséteheti az az, hogy az első érmek 610-ből származnak.
 Nos ennek a magyarázatára kíváncsi lennék. A helyzet az, hogy ilyen érméket, eddig nagyobb darabszámban egy
talepülésen találtak , észak Németorgágban Anklam közelében. Felmerül bennem a kérdés elképzelhető e az, hogy egy jóval későbbi fosztogatásból származó érmékre bukkant a lelet megtalálója. Nem elképzelhetetlen, hogy egy későbbi portyáról hazafelé igyekvő viking csapat pihent meg azon a helyen. Anklam a Balti tenger partján lévő település, így lehetett "alkalmi kikötő". 
A cikkben konkrétan az szerepel, hogy a Balti tenger partvidékéről kerültek csak elő hasonló Arab érmék, elszortan és nem számot tevő mennyiségben.  A Vikingek már a 8. századtól fennhatóságuk alá vonták a tengerparti területeket.
A következő kép nagyon jól illusztrálja a terjeszkedésüket bár nem teljes.
 barna: 8.század
piros :  9.
narancs: 10.
sárga: 11.
zöld: 12.

2010. augusztus 2., hétfő

Modernkori hamisítványok az internetes aukciókon.

Már évek óta megfigyelhető a Bulgáriából áramló, modern hamisított római érmék tömeges megjelenése az ebay-en. Főleg azért lepték el a nyugati piacot, mert lényegesen magasabb áron kelnek el általánosan az érmék.
Azonban néhány éve kis hazánkban is számos másolat, kerül az internetes piacra. Előbb utóbb, világossá válik a gyűjtők körében, pláne ha már kézbe került az érme, hogy hamisítványt vásárolt a delikvens. Igen ám, de a bosszankodáson kívűl vajmi keveset tehet a vásárló.
Gyakran az internetre feltöltött képről ordít,:- hogy látod milyen szép vagyok " gyönyörű denarius"!! - Azért a kezdő gyűjtők sokszor áldozatául esnek ennek a csapdának. Találkoztam már, modern hamisított dupondius és sestertiusokkal is. Ezek között vannak olyan darabok amik nagyon profi munkák. Mesterségesen antikolják, patinát képeznek rájuk, különböző vegyészeti eljárásokkal.
Félelmetes de ez mára komoly iparággá fejlődött itt Magyarországon is.
Mivel több érmét vásároltam már, én is az interneten keresztül, ezért óhatatlan én is belesétáltam  egy, két csapdába. Szerencsémre az eladó visszavásárolta tőlem a kérdéses darabot.
Azt gondolom vásárlás előtt érdemes odafigyelni és megnézni, rákattintani az eladó ikonjára és a visszajelzéseket megtekinteni, mielőtt vásárolnánk. Minden aukciós portálon van erre lehetőség. Sajnos ez még nem zárja ki 100%-an azt, hogy nem vernek át. Fontos az is, hogy visszavásárlási garanciát vállaljon az érme eredetiségére.
Aki úgy hirdeti a terméket,hogy nincs garancia az már eleve gyanús. Többször előfordul az a kiírás -( kipróbálás, megtekintés)- ez az amikor jól meg kell nézni mire licitálunk. Ekkor nem árt a segítség, ha nem vagyunk kellően járatosak a dologban.  Nem árt konzultálni egy érmegyűjtő kollégával vagy rákeresni az interneten több azonos darabra. Persze apróbb különbségek előfordulhatnak, de ehhez kell a tapasztalat az érmék ismerete. Ha viszont többször utána néz az ember az érméknek, ez a tapasztalat is hamarosan meg lesz.

2010. július 31., szombat

Azonnal ássunk halastavat.

Páratlanul értékes római kori pénzleletre bukkant egy angol férfi: 20 ezer éremből álló gyűjteményt talált hátsó kertjében, amikor egy kis halastavat akart kiásni.




A szakértők szerint a kollekció a negyedik századból származik, és alighanem a római kori leletek közül a legnagyobb régészeti szenzációnak számít Angliában. A „felfedezés” helyszíne Gloucestershire megye Thornbury nevű települése volt.

A kerámiaedényben lévő pénzekre a medence kiásása közben találtak rá. A törvényszéki szakértőnek, illetve a bristoli bíróságnak most el kell döntenie, hogy Ken Allen, aki rábukkant az edényre, megtarthatja-e a kincset. Egyes jogi vélemények szerint ugyanis hiába volt a felfedezés Allen telkén, elképzelhető, hogy az állam tulajdonát képezi a rendkívül értékes kincs.

A Bristoli Múzeum szakértője, Gail Boyle szerint az elmúlt harminc évben ez a legjelentősebb lelet, amely Angliának e vidékéről származik. Kurt Adams, a Gloucestershire és Avon megyei régészeti leletekért, a megtalálásukkal kapcsolatos ügyekért felelős hivatalnok úgy nyilatkozott, hogy az érméket nagy valószínűséggel Nagy Constantinus római császár uralkodásának idejére lehet datálni.

Az érméket a ma Németország területén lévő Trierben és a török Konstantinápolyban (a mai Isztambulban) verhették. Az ókori pénzeket most a Bristol City Museum & Art Gallery speciális laboratóriumában próbálják megtisztítani. A további vizsgálatokat azonban a londoni British Museumban fogják elvégezni.

Ritka érmét találtak Angliában

Az Ananova beszámolója szerint az érme, amire Brian Malin egy fémdetektor segítségével bukkant rá egy oxfordshire-i mezőn, Domitianus császár képét viseli. Domitianus önmagát kiáltotta ki Britannia és Gallia császárának i. sz. 271-ben.
"Nem összekeverendő Titus Flavius Domitianus-al (uralkodott 81-96 között)."

A lelet rikaságának legfőbb oka az, hogy a római császár, akinek a képmása az érmén látható, mindössze néhány napig "uralkodott".

Száz évvel ezelőtt Franciaországban is találtak egy ugyanilyen érmét, de mivel nem akadt párja, mind Domitianus császár létét, mind magát az érmét hamisítványként tartották számon. A történészek most viszont úgy gondolják: a császár igenis élt, és mint a bizonyíték mutatja, valódi pénzt is veretett. A kor szakértői szerint Domitianus becsvágyó legionárius lehetett, akit kipenderítettek a hadseregből, amiért császárnak merte magát nyilvánítani, és még pénzt is volt mersze veretni a saját képmásával.
Az Oxfordtól 15 kilométerre délkeletre felbukkant érmét egy edény rejtette, mintegy 5000 másik, szintén császárok képmását viselő pénzdarabbal együtt. Az összes érmét kb. i. sz. 250 és 270 között verték

Friss leletek

2010. Július.  Több mint 52 ezer, római korból származó érmét talált egy brit férfi egy egyszerű fémdetektor segítségével.
Szakértők szerint a lelet - amely a maga nemében az egyik legnagyobb, amelyet Nagy-Britanniában valaha találtak - segíthet fényt deríteni a brit szigetek késő harmadik századi történelmére.

Dave Crisp egy délnyugat-angliai mezőn bukkant az érmékre még áprilisban. Fémdetektora jelzésére kézzel ásni kezdett, és miután egyik pénzdarabot találta a másik után, észrevette, hogy az érméket egy mindössze 30 centiméterrel a föld alatt található, nagy agyagkorsóban temették el. Mivel úgy ítélte meg, hogy szakértői segítségre van szüksége, nem ásott tovább, hanem értesítette a hatóságokat.
"Mivel ellenállt a kísértésnek, hogy maga ássa ki az érméket, lehetővé vált a Somerset megyei tanács régészei számára, hogy óvatosan kiemeljék a földből a korsót és tartalmát, biztosítva ezzel, hogy az elásás körülményeivel kapcsolatos fontos bizonyítékok megőrződhessenek" - mondta Anna Booth, a megyei tanács munkatársa.

3,3 millió fontos lelet

Az összesen 160 kilogrammot nyomó érmék ma becslések szerint 3,3 millió fontot (1,1 milliárd forintot) érnek. Annak idején egy legionárius négy évi fizetésének felelhettek meg - jegyezte meg a felfedezésről tudósító news.bbc.co.uk.

A lelet történelmileg is rendkívül értékes, hiszen segíthet mélyrehatóbban fényt deríteni a brit szigetek harmadik századi történetére - kommentálta a hírt a British Museum szakértője, Roger Bland.

Az érmék közül több mint 760 Marcus Aurelius Carausius római hadvezér arcképét viseli, aki a harmadik század végén magához ragadta a hatalmat Nagy-Britanniában és Észak-Franciaországban, majd császárrá nevezte ki magát. Mindössze hétéves uralkodás után, 293-ban saját kincstárnoka meggyilkolta, azonban az általa életre hívott szeparatizmust Rómának csak jóval később sikerült letörnie.

2010. július 30., péntek

Ellopot érmék

Herennia Etruscila

Ellopot érmék


 
Szintén ellopták.

Ellopot érmék

Tisztelt látogató!
Szeretném a figyelmet felhívni, hogy egy gyűjtőtársunkat aljas gazemberek meglopták.
Ha valaki látja ezeket az érméket valahol az kérem jelentkezzen, tudom kevés a remény de talán....!?
Vetranio

Mért is készült ez a blog?

A numizmatika  számomra egy csodálatos világ, ezen belül a Római érmék különösen. Nagy kihívást látok abban ha egy addig számomra ismeretlen érmét kell felkutatni, beazonosítani. Több internetes portálon találkoztam már olyan érmékkel ahol megjelölésként, az érme, ismeretlenkén volt feltüntetve. Lehetőségeimhez mérten többször segítettem a beazonosítással. Ezen okból jutott eszembe kellene egy ilyen blog ahova bárki írhat, kérdezhet, ha megakadt segítséget kérhet. Nos itt a lehetőség, amennyire tudásom és időm  engedik én állok a dolgok elébe.
atkitama@gmail.com email címre várom  a fotókat, kérdéseket.