Oldalak

2014. november 23., vasárnap

Római provinciális ellenjegyek.



Részlet az elkészült első századi ellenjegyekkel foglalkozó tanulmányból.

A provinciális tartományi érmék nem teljes mértékben feleltek meg a római monetáris mintának, igaz a forgalmuk is a birodalom egyes területeire korlátozódott eleinte.  A kereskedelem és pénz hitelezés szempontjából fontos volt az érmék értékének garanciája, különösen a nemesfémet tartalmazó érmék esetében.  Az ellenjegyek számos formát önthettek, gyakran istenek, mitológiai alakok, mellszobor, fej, állatok, számok, vagy akár városok neveinek rövidítése. Alakjuk is több féle: kör, ovális, négyzet, téglalap vagy akár háromszög, de előfordul az is, hogy valamilyen éles szerszámmal készült bevágás az ellenjegy. Ez utóbbit inkább a légiók alkalmazták, vélhetően akkor, ha nem volt idő vagy lehetőség a megfelelő szerszám elkészítésére.
Az ellenjegyek alkalmazásának több oka is lehetett, hogy pontosan melyek voltak ezek az okok mai napig kutatás tárgyát képezik.  Az előkerülő, újabb ellenjegyek, újabb okokra deríthetnek fényt.
Azért néhány kézenfekvő okot tudhatunk.
- Az érmék érvényességének elismerése.
- Érték meghatározása egy másik érméhez képest.
- Propaganda szerű alkalmazás.
- Megemlékezés egy jeles eseményre.
- Vallással kapcsolatos alkalmazásuk.
Példa az érvényességre:  A pénzérmék hosszú időn keresztül forgalomban voltak,  akár több évtizedet is megértek. Nyilvánvaló, hogy a használattól az érmék egyike, másika jobban, vagy kevésbé, de megkopott.  Az érmék bevonása újraverése lényegesen nagyobb költséggel járt, mint az ellenjegy  alkalmazása.  Az ellenjegy használatával forgalomban lehetett tartani, nem keletkezett pénzhiány, viszont az ellenjegy jelezte az érme értékének csökkenését.
Értékre vonatkozóan:  A pénzromlás már az ókorban is ismert fogalom volt. Változtak az érmék méretei, súlya így az értéke is. Tehát a még forgalomban lévő régi érmék és az újak közötti érték különbséget is jelölhették.  Többször előfordul, hogy egy érmén több ellenjegy is szerepel, például egy császár fej, állat vagy istenalak. Okkal feltételezhető az, hogy mind a császár, mind a provincia vagy esetleg alkirály elismerte az érmét.
Propaganda szerű alkalmazás lehet, hogy a császár látogatása alkalmából, vagy a provinciának tett engedmény emlékére került ellenjegy egyes darabokra.
Vallási szempontból is lehet okokat sorolni.  Ismertek mitológiai témájú jegyek, melyek isteneket, mitológiai alakokat esetleg ezzel kapcsolatos történeteket idéznek.
Tehát számos okból használhatóak voltak az ellenjegyek, hogy népszerűsítsék akár a császárt, a helytartót vagy magát a provinciát, esetleg egy jeles eseményt.
Az ellenjegyek használatával kapcsolatosan közel sem fejtettek meg minden titkot a pénztörténészek. A kor emberei minden bizonnyal tudták, melyik ellenjegy mi célt szolgál, viszont erre vonatkozó feljegyzések nem maradtak az utókorra. Így jelenleg több a feltételezés, mint a biztos ismeret.
Léteznek olyan jegyek, melyek csak egyes régiókra vagy városokra jellemzőek. Fontos lenne az, hogy időrendben mikor melyik érmén jelent meg először és mely darabon utoljára, vagy csak egy bizonyos érem típuson található. Így közelebb vezetne ahhoz, miért alkalmazták. Hasonlóképen eredményre vezetne abban az esetben is, amikor egy ellenjegy több provinciában is megjelenik, illetőleg később más jegyek is párosulnak mellé. Sajnos a csekély számban előkerült leletek ezt nem teszik lehetővé, arról nem is beszélve, hogy az önkéntes kincskeresők is rontják ennek az esélyét.

2014. február 9., vasárnap

Milyen jelek mutatják, hogy egy érme másolat?




 Egy a Vaterán üzletelő személy "jóvoltából," szépen bemutatható, mire érdemes odafigyelni vásárlás előtt.
1-es kép.
Kitűnő példa, ez az öntéssel készült darab. A leglátványosabb az orrnyergen, és a szemen keresztülfutó csík.
Hiányoznak az apró megnyúlások az egész felületről. Javarészt  a portré körül és a betűk széleinél kellene látni.
2-es3-as kép
A verőtőkészítő kissé figyelmetlen volt a DAC  A betűének készítésekor, Trajanus  érméjén, de ezt fokozta azzal, hogy a hátlapról az oltár lemaradt.


A következőnél a kopást érdemes jobban szemügyre venni. A fül és a betűk szinte teljesen elkoptak, de a szem, orr és száj élesen kirajzolódik. A haj hátsó része szintén kopott de elöl egy tincs kiválóan megmaradt. A paripa kidolgozottsága is hagy némi kívánnivalót, a szárnyról nem is beszélve.










Hadriánus előlapján a felirat teljesen olvashatatlan, ezért az ókorban kivégezték volna a készítőket,de ma, sok ezret fizetnek érte akik figyelmetlenek.






Ezek az érmék mind el is keltek az aukción, szép pénzekért. Hát ez van!?

2014. február 2., vasárnap

Római ellenjegyek


Tisztelt római érmegyűjtők!

Egy olyan tanulmány megjelentetéséről gondolkodom, ami az éremgyűjtőknek sok hasznos információval szolgálhat, az ellenjegyekkel kapcsolatban. Egyenlőre CD formában tudom elkészíteni, de egy kis könyv megjelentetésére is sor kerülhet. Izetlítőnek egy kis részt feltöltenék ide, várva a visszajelzéseket.

                                                     Előszó

Jelen kiadvány egy olyan témával kíván foglalkozni, mellyel csak érintőlegesen foglalkozott eddig a Magyar szakirodalom. Nevezetesen a római ellenjegyek. Tudomásom szerint, részletekig belemenően hazai irodalom nem foglalkozott a császárkori ellenjegyek témájával. Általánosan, és egy-egy felülbélyegzésről jelentek meg leírások, azonban összefogottabb munka még nem. Ezt a hiányt szeretném pótolni ezzel a tanulmánnyal, mely az első század ellenjegyeivel foglalkozik, Augustustól Domitianusig. Igyekeztem több oldalról megközelíteni ezt a témakört, hogy az olvasó minél átfogóbb képet kapjon, erről a mai napig kutatott és vitatott témáról. Az írásban szó lesz az ellenjegyek használatának okairól, a császárok és a légiók által használt jegyekről, de a provinciákból előkerült számos felülbélyegzésről is. Az ellenjegyek jelentős része, különösen a provinciabeliek, szoros kapcsolatot mutatnak a mitológiai alakokkal, állatokkal. A Görög kultúra, jelentős hatást gyakorolt a rómaiakra, mítoszaik egy részét át is vették és átformálva saját kultúrájuk része lett. Jelentős hatással, különösen a keleti tartományokban élőkre volt, oly annyira, hogy előszeretettel jelenítették meg az érmeken.  Sor kerül, ezen  mitológiai szereplők bemutatására is. Mindez által ez a munka sem teljes. Külföldi és hazai részinformációkból tevődik össze, és az újonnan előkerülő leletek esetleg más megvilágításba helyezhetnek véleményeket

Izelítőként Varus ellenjegye, fotók alul.


Quinctilius Varus Publius
VAR ellenjegy, (Quinctilius Varus Publius,Germánia helytartója), és C. VAL (C. Numonius Vala, Varus legátusa).Vala mint legátus, a Galliában állomásozó római katonai  alakulatok  legmagasabb tisztségét betöltő  személy.  Ezen ellenjegyek AD 7. és 9 AD. közötti időszakra  datálhatóak. A vélemények azonban megoszlanak, hogy valóban az ő beütésük lenne az érméken. A  nevükből  kifolyólag  származhat ez a feltevés,  de például a  CVAL  ellenjegy, az Ibériai (Hispánia) részen már ismert volt. Lehetséges jelentése Caesar Valeat.
Kalkriese  régészeti  lelőhelyen, (Teutoburgi erdő)
nagy számban találtak ellenjeggyel ellátott érméket.  Erről a területről kerültek elő a fent említett VAR és CVAL ellenjegyes érmék is. Kétségtelen tény, hogy  a megsemmisítő  vereséget szenvedett légiókat Quinctilius Varus  és Vala vezette. Szórványosan Gallia a Rajna és a dunai régiókból is fellelhetőek Varus által ellenjegyzett érmék. A megtalált darabok közel 1000 db, arra utalhat, hogy nem csak egy egyszeri alkalommal készült ellenjegyzéssel van dolgunk. A korai császárkorból vannak még hasonló példák, amikor egyes provinciákat irányító kormányzók, saját ellenjegyükkel látnak el érméket. Varus pályáját  figyelembe véve, Szíriát szintén meg kell említeni.  Szíriai kormányzósága alatt ugyancsak kerültek ellenjegyek az ő nevével réz pénzekre. Ennek bizonyítéka a QVAR ellenjegy.  Minden bizonnyal nagy  hatalommal  és megbecsüléssel élhetett, mivel mellszobrai is kerültek elő erről a területről. Mindezek ellenére, mai napig vannak érvek és ellenérvek.  Egyes vélemények szerint a keleti régiókban élő, magas hivatalnoki tisztséget betöltő rómaiak is kivételes esetben ellenjeggyel láttak el bronz érméket. Magyarázat lehet ez, az ismeretlen monogrammal ellenjegyzett darabok esetében, hiszen minden hivatalnok neve nem ismert. Mindenesetre  az  ilyen ellenjegyek a korai császárkorban,  Augustus  és Tiberius idejére  tehetők.
Érvek és ellen érvek Varus  ellenjegyeiről.
Quinctilius Varus Publius, Garmánia helytartója volt és 5 légió tartozott a parancsnoksága alá, melyből három a XVII, XVIII, XVIIII Arminius árulása következtében teljesen megsemmisült.
Viszont a többi a későbbiekben  is a térségben állomásozott, így  az ellenjegyzett érmek forgalomba kerülve szétoszlottak a térségben. Több lelet került elő, Gallia a Rajna és a dunai régiókból is.
Varus ellenjegy megelőzően vagy egyidejűleg jelenik meg  az IMP, CVAL, AVG ellenjegyekkel, melyek Augustus uralkodásának kései szakaszában, illetőleg később Tiberius alatt is forgalomban voltak.
Mint helytartónak volt felügyelete a pénzverdék felett. Mint erre más provinciákban is van példa, hogy helytartó ellenjegye került bronz pénzekre, Augustus korában.
Szíriai kormányzósága alatt is kerültek ellenjegyei  bronz érmékre.
A CVAL és VAR ellenjegyek együttes megjelenése.
Ellen érvek:
Egy érmére való hivatkozás, amin Tiberius TIBAVC ellenjegyét felül  üti  Varus, VAR ellenjegye.
   
Egy másik érmére való hivatkozás melynek keletkezését I.sz. 10 és 14 közé teszik. Ezen értelem szerűen nem lehetne Varus jegye, hiszen a teutoburgi erdőben életét vesztette.  A  második oltársorozatot ábrázoló Lyoni  veretről van szó. (R. Martini, Collezione Pangerl, Nomismata 6, 2003, pp XLIX-li.)










 

 Varus ellenjegyek:
   



CVAL ellenjegy:
















VAR és CVAL együtt: